Klepka parkietowa

Najpopularniejszy materiał podłogowy z drewna, najbardziej rozpowszechniony i najlepiej znany użytkownikom w Polsce. Klepka parkietowa wykonywana jest najczęściej z drewna drzew liściastych takich jak dąb, buk, jesion, klon /jawor/ , rzadziej z akacji, brzozy, olchy, czereśni, orzecha i grabu. Obecnie do tego zestawu gatunków dołączyły parkiety z drzew egzotycznych pochodzące z różnych stron świata, wnosząc nowe kolory, odmienną strukturę powierzchni, inne właściwości i zastosowania. Klepkę parkietową produkuje się obecnie w Polsce w grubościach 14, 16, 20, 22 mm. Najpopularniejszy format klepki to długość od 25 do 50 cm przy szerokości od 5 do 7 cm. Oczywiście pojawiają się również inne rozmiary, ale raczej należą one do rzadkości.

Klepka parkietowa wyposażona jest zazwyczaj w pióro i wpust na wszystkich krawędziach, co powoduje, że wykonywana z niej posadzka jest stabilniejsza i bardziej trwała. Do rzadkości należą klepki z samymi wpustami, które łączy się ze sobą przy pomocy tzw. obcego pióra. Podstawową zaletą klepki parkietowej jest możliwość układania w pomieszczeniach mieszkalnych różnych wzorów. Najpopularniejsze z nich to jodełka, cegiełka, cegiełka na dziko oraz kostka. Możliwości tworzenia wzorów są nieograniczone. Można również mieszać gatunki drewna dodając kontrastujące z resztą podłogi pasy, linie, kwadraty a nawet koła oraz inne figury geometryczne. Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru: wzór pałacowy w pokoiku o powierzchni 15 m2 lub małym przedpokoju raczej nie ma sensu.
Klepkę parkietową klei się do podłoża klejami, które są na tyle elastyczne, aby wytrzymać ruchy drewna pracującego przy zmianach wilgotności otoczenia. Dawna metoda łączenia z podłożem, którym była tzw. ślepa podłoga z desek, za pomocą gwożdzi odchodzi powoli w zapomnienie. A szkoda, gdyż konstrukcja z legarów, desek i parkietu daje nieporównywalny z żadną inną podłogą komfort chodzenia. I cóż z tego, że taka podłoga czasem zaskrzypi?

Zabezpieczeniem powierzchni z klepek parkietowych jest powłoka z lakieru lub oleju z woskiem. Takie pokrycie nie utwardza powierzchni, której twardość jest twardością charakterystyczną dla danego gatunku drewna, lecz ułatwia sprzątanie i pielęgnację. Miłośnikom naturalnego wyglądu drewna polecamy oleje, które zabezpieczają równie skutecznie jak lakiery, a nadają podłodze miękkość, plastyczność i swoistą wyrazistość. Powierzchnia olejowana nie odbija światła ? stąd takie efekty.
Klepka parkietowa zainstalowana w naszym mieszkaniu starzeje się wraz z nami. Niektóre z powstałych w zimie szpar już nie znikają. Mnożą się drobne zarysowania, wgniecenia, zmienia się barwa drewna. A jednak parkietowa posadzka gdy jest wysprzątana i pokryta woskowym preparatem do pielęgnacji, prezentuje się pięknie, swojsko i przytulnie, a widoczne ślady użytkowania stają się zapisaną w drewnie historią domu i jego domowników.

W naszym klimacie ciepło jakie wnosi do naszego domu drewno na podłodze jest nie do podrobienia. Coś jest w popularnym powiedzonku o tym, że komuś brak piątej klepki. W naszym własnym domu nie mieć podłogi z klepek parkietowych to jest oczywisty brak czegoś ważnego.